Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
sobota, 05 wrzesień 2015 18:23

JOY Żarówki LED. Korzyść czy marketing?

dioda power led cree dioda power led cree

Zdecydowanie korzyść bo parametry źródeł światła opartych na diodach LED nie mają sobie równych. W 2014r Firma Cree zaprezentowała diodę LED wysokiej mocy dającą 303 lumeny białego światła z wata. Takiej diody nie spotkamy oczywiście na półkach sklepowych, ale przy wydajności zwykłych żarówek dających od 6 do 17 lumenów z wata, osiągnięcie Cree obrazuje jaka przepaść dzieli obydwie technologie. Skąd więc tyle kontrowersji i obaw związanych z zakupem źródeł światła opartych na diodach LED? DOBRA, chyszówki, gruszowiec, jurków, porąbka, półrzeczki, skrzydlna, stróża, wilczyce, JODŁOWNIK, krasne lasocice, mstów, sadek, szczyrzyc, szyk, wilkowisko, LASKOWA, jaworzna, kamionka mała, krosna, sechna, ujanowice, żmiąca, TYMBARK, piekiełko, podłopień, zawadka, DOBCZYCE, brzączowice, dziekanowice, kornatka, nowa wieś, stadniki, RACIECHOWICE, czasław, gruszów, krzesławice, zegartowice, WIŚNIOWA, glichów, kobielnik, lipnik, węlówka

 Nasz obszar działania to ŚLĄSK  i MAŁOPOLSKA

 

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice. 

Promocja: żarówki led, taśmy led, oświetlenie led, światło led, diody led, diody smd, diody cob, diody power led, diody mocy, jakie diody led, jakie żarówki led, zalety led, żarówki energooszczędne, diody epistar, lampy led, led katowice, led ruda śląska, led limanowa, led dobczyce, moduły led, led rgb, zasilacze led, żarówki led cena, taśmy led cena, żarówki led gu10, żarówki led e27, żarówki led e14, żarówki led mr16, panele led, oprawy led. Promocja żarówki led e27, żarówki led e14, żarówki led gu-10, żarówki led g4, żarówki led g9, żarówki led g5,3, żarówki diodowe, oprawy led, tasmy led, taśmy led rgb, żarówki led corn, żarówki powerled montaz silników do rolet, halogeny led

 

Podstawą każdej oceny jest przyjęte kryterium. Bez analizy potrzeb konsumenta nie da się rzetelnie odpowiedzieć na postawione pytania. Naszym zdaniem każdy produkt może znaleźć swego nabywcę i nie ma w tym nic zdrożnego, że kupuje się produkty gorszej jakości o ile są to zakupy świadome a produkty bezpieczne. W przypadku źródeł światła LED, teoretycznie wszystkie informacje o produkcie powinny znaleźć się na opakowaniu i rozwiać wszelkie wątpliwości, ale jak sprawdzić czy te opisy są prawdziwe? Niestety w przypadku lamp LED przeciętny Kowalski ma niewielkie możliwości zweryfikowania tych informacji. Wzrokowo można wprawdzie rozpoznać typ zastosowanej diody, policzyć ich ilość, ale lampy LED to nie tylko diody. Chipy LED są zamontowane w module elektronicznym, a cały zespół jest zabezpieczony pokrywą z przezroczystego szkła lub plastiku, która równomiernie rozprasza światło i minimalizuje oślepianie. W przypadku oświetlenia kierunkowego w pokrywie znajdują się jeszcze: soczewka, która skupia strumień światła, oraz reflektory za źródłem światła do jego kierowania. Niezbędne jest efektywne rozproszenie ciepła odpadowego, dlatego w lampę musi być wbudowany jakiś radiator. Ponadto każda dioda emitująca światło musi być zasilana prądem stałym (DC), podczas gdy w instalacjach elektrycznych budynków płynie prąd zmienny (AC) o znacznie wyższym napięciu niż wymagane przez układy LED. Przemianą tego napięcia steruje obwód konwersji i kontroli zasilania. Elektroniczne moduły do konwersji napięcia i sterowania, zwykle określane jako obwody sterowania LED, są zazwyczaj najsłabszym ogniwem w większości lamp diodowych. Wszystkie wymienione elementy muszą być ściśle dobrane pod specyfikację samej diody i współgrać ze sobą po to, żeby pracowała w idealnych warunkach zasilania, wilgotności, temperatury itd. Wątpliwym jest, aby wszystkie te warunki spełniała tania żarówka niewiadomego pochodzenia. Dlaczego więc oprócz markowych produktów polecamy produkty z niższej półki? Cena robi swoje... Kluczem do wszystkiego jest wiedza, która pozwala nam odseparować przynajmniej niektóre produkty z przekłamanym opisem, ale głównie sprawdzony dostawca, który w przypadku reklamacji nie chowa głowy w piasek. Chętnie podzielimy się tym co wiemy o LED, nawet jeśli jest to wiedza użytkowa na poziomie Konsument - Sprzedawca.

 Co warto wiedzieć o diodach LED?

 Najlepiej wszystko, ale jako konsumenci nie musimy znać rysu historycznego związanego z powstaniem diody, albo zasad elektroluminescencji, dzięki której uzyskujemy światło wydobyte z półprzewodników w momencie gdy elektron przechodzi z pasma przewodzenia do pasma walencyjnego. Nie zdajemy przecież egzaminu z optoelektroniki tylko trzymamy w ręku Lampę LED i chcemy wiedzieć czego się po niej spodziewać. No własnie: trzymamy lampę LED czy żarówkę LED? Nazewnictwo to kolejny problem, który komplikuje zagadnienie. Na potrzeby tego artykułu ustalamy, że trzymamy w ręku żarówkę LED, która świeci dzięki diodom LED.

 Jakie diody?

 Technologia LED jest niezwykle dynamiczna. Wiodące marki co chwila ogłaszają kolejny przełom w dziedzinie LED. Kupując żarówkę lub taśmę LED na opakowaniu znajdujemy szereg informacji dotyczących produktu. Między innymi znajduje się tam informacja o zastosowanych diodach. Na chwilę obecną, najczęściej są to diody opisywane jako:

1) diody SMD,

2) diody COB,

3) diody POWER LED.

Co te nazwy oznaczają i jakie są podstawowe (te widoczne gołym okiem nabywcy) różnice pomiędzy wymienionymi rodzajami diod.

1) Diody SMD

Diody SMD  to obecnie najpowszechniej spotykane źródła światła w żarówkach i taśmach ledowych.  Sam skrót SMD  (Surface Mount Device) oznacza rodzaj montażu diod LED. Montaż SMD mówiąc w uproszczeniu to położenie diody na wyznaczone miejsca na ścieżkach płytki i przylutowanie jej do powierzchni płytki na której leży. Diody oprócz Symbolu SMD mają jeszcze oznaczenia cyfrowe np SMD3528, SMD3014, SMD5050 itd.  Cyfry za symbolem oznaczają tylko wymiar diody a precyzyjniej rzecz ujmując wymiar obudowy w której dioda jest zalana luminoforem, ale umawialiśmy się, że taki moduł nazywamy diodą więc cyfry za symbolem to rozmiary diody. Wspomniany luminofor ma najczęściej barwę żółtą i jest bardzo ważną częścią układu optycznego diody. Mając te informacje możemy już rozpoznać typ diody SMD i zidentyfikować jej rodzaj.

Przykłady:

 

Dioda Epistar 5050 SMD LED 


Feature:

 • 1.Chromaticity Bin by ANSI standard. 

 • 2.LM-80 certified

 • 3.Low thermal resistance and high light output.

 • 4.EN 62471,ROHS and REACH compliant

 • 5.Available in warm,neutral and cool white.

 

Dioda Epistar 3528 SMD LED


Feature:

 • 1.Chromaticity Bin by ANSI standard. 

 • 2.LM-80 certified

 • 3.Low thermal resistance and high light output.

 • 4.EN 62471,ROHS and REACH compliant

 • 5.Available in warm,neutral and cool white.

Dioda Epistar 3014 SMD LED

 


Feature:

 • 1.Chromaticity Bin by ANSI standard. 

 • 2.LM-80 certified

 • 3.Low thermal resistance and high light output.

 • 4.EN 62471,ROHS and REACH compliant

 • 5.Available in warm,neutral and cool white.

 
 2) Dioda COB (Chip On Board)  

W dużym uproszczeniu są to diody składające sie z wielu małych diod. W technice SMD możliwa jest realizacja płaskich modułów o dość szerokim kącie rozsyłu światła. Chip-on-Board to dynamicznie rozwijająca się technologia LED, umożliwiająca wykonanie niezwykle płaskich elementów (2 mm) o bardzo dużej gęstości (do 70 chipów/cm2).

Budowa Diody COB (Chip on Board)

 

 Ta innowacyjna metoda pozwala na niewielkiej powierzchni jednego modułu otrzymać strumień światła o dużej gęstości, zwłaszcza w porównaniu z diodą z wyprowadzeniami, w której maksymalna gęstość upakowania wynosi 4 diody/cm2. Technologia COB pozwala na uzyskanie różnych kątów rozsyłu, zależnych od zastosowanego materiału nośnika. Największą zaletą diody COB jest generowanie strumienia światła o bardzo dużej mocy. Źródła światła LED COB, cechuje: duża niezawodność, odporność na wahania napięcia i prąd udarowy, jednolita temperatura barwowa i w pełni płynne światło. Półprzewodnik nałożony technologią COB sprawia, że strumień świetlny nie jest punktowy.

Epistar COB led (3-15W)


Feature:
 • 1.ANSI-compatible chromaticity bins. 
 • 2.IESNA LM-80 Compliance.  
 • 3.Low thermal resistance.
 • 4.ROHS,EN 62471 compliance. 
 • 5.Available in warm,neutral and cool white.

4-9W cob led


 

3) DIODY POWER LED

 

 

Dioda POWER LED do poprawnej pracy wymaga w szczególności zapewnienia odpowiedniego chłodzenia czyli radiatora oraz prądowego źródła zasilania. Białe diody tego typu mają najczęściej emiter o powierzchni około 1 mm², osiągają jasność około 100 lm przy prądzie 350 mA i pobieranej mocy około 1 W. Maksymalny prąd podawany przez producentów to zazwyczaj 0,7÷1,5 A na 1 mm² struktury (maksymalny prąd zależy w głównej mierze od chłodzenia struktury świecącej diody). Dzięki wyższemu prądowi pracy, uzyskujemy wyższą jasność danej diody, jednak ma to niekorzystny wpływ na długość życia danego źródła światła.

 

Dlaczego rodzaj diody to nie wszystko?

Diody produkowane są przez różnych producentów. Fakt, że w żarówce znajdują się popularne diody (np diody SMD2835) nie oznacza jeszcze, że są to diody dobrej jakości ponieważ SMD2835 oznacza tylko tyle, że jest to typ diody nakładanej w opakowaniu o rozmiarze 28x35. Dobre jakościowo diody posiadają odpowiedni luminofor i są grupowane wg kodu BIN. Proces binningu (koszykowania) polega na segregacji diod po procesie produkcyjnym. Diody markowych producentów podlegają temu procesowi głównie ze względu na trzy parametry: strumień świetlny, barwę i napięcie wsteczne. Gotowy produkt ma swój BIN (koszyk), który w praktyce oznacza szereg symboli jednoznacznie określających jego parametry. Z jednej strony jest to dodatkowy koszt w procesie produkcyjnym, z drugiej natomiast pewność, że diody z tego samego BIN-u zakupione w różnych miejscach czy czasie, mają dokładnie takie same właściwości spektrofotometryczne i elektryczne. Tańsze produkty oparte na diodach SMD oznaczają, że wykorzystane w nich diody prawdopodobnie takiej selekcji nie przeszły lub tolerancja ich doboru była bardzo szeroka. Takie diody mogą w efekcie świecić różnym światłem a z racji tego, że w żarówce znajduje się ich zazwyczaj kilka lub kilkanaście, żarówka świeci jakoś dziwnie: nienaturalnie, trupio, różowo itp. Zakup takich produktów to loteria, ale ich jakość można zweryfikować zaraz po zapaleniu żarówki. Jeżeli przy zakupie takiej żarówki mamy gwarancję zwrotu produktu to chyba można zaryzykować. Inaczej jest w przypadku diod POWER LED. Ten rodzaj diody wymaga zastosowania w żarówce, drogiego, wysokiej jakości układu zasilania i efektywnego układu chłodzenia. Tak więc jeżeli decydujemy się na diody POWER LED to polecamy raczej produkty markowe, w przeciwnym wypadku możemy się szybko rozczarować. Tanie żarówki z diodami POWER LED mogą świecić mocno, ale krótko ponieważ diody pracujące w wyższej temperaturze, albo narażone na niestabilne napięcie ulegną szybkiej degradacji. Możliwość zwrotu takiej żarówki po jakimś tam czasie jest raczej trudna, chyba że padnie po kilku miesiącach użytkowania. Wynika z tego, że diody nie są jedynym, choć pewnie kluczowym elementem żarówek LED. W artykule wspominaliśmy o układzie optycznym i układzie zasilania.

Co to takiego ten układ optyczny?

Dla większości to pewnie szkiełko w oprawie lub bańka żarówki. To prawda, ale to ostatni element układu optycznego. W technologii LED walka o światło zaczyna się dużo wcześniej bo już na poziomie chipu półprzewodnika. Zacznijmy od tego, że światło to widzialna część promieniowania elektromagnetycznego, odbierana przez siatkówkę ludzkiego oka. Zakres widzialny długości fal elektromagnetycznych zawiera się w przedziale 380 - 780 nm. Z pojedynczego złącza półprzewodnikowego, które najczęściej emituje widmo o szerokości nie przekraczającej kilkunastu nanometrów takiego światła nie uzyskamy. Stworzenie białego światła jest możliwe dopiero w wyniku dodania barw światła: czerwonej, zielonej i niebieskiej (RGB – ang. Red Green Blue). Stosuje się 3 główne metody otrzymania białej diody LED: mieszanie światła kilku barw, konwersja długości fali z wykorzystaniem luminoforu lub metoda  hybrydowa będąca połączeniem 2 pierwszych. W technologi LED stosuje się wszystkie trzy metody, ale najczęściej stosowaną jest metoda hybrydowa w której połączono zalety obu wcześniej wymienionych. W metodzie hybrydowej stosuje się wzbudzenie żółtego luminoforu za pomocą światła diody niebieskiej 470nm (lub granatowej 460nm). Światło niebieskie jest częściowo przepuszczane, a częściowo pochłaniane poprzez luminofor, który konwertuje je w światło o barwie żółtej. Następnie dokonuje się mieszanie barw niebieskiej i żółtej, co w efekcie daje barwę białą. Okazuje się jednak, że problemem jest również samo wydobycie światła przez warstwę luminoforu. Na przeszkodzie stoi zjawisko wewnętrznego odbicia światła od ścianek luminoforu. Powoduje ono, iż cześć promieniowania nie wydostaje się poza chip diody LED i zostaje w nim zaabsorbowana. Fotony, którym nie udaje się wydostać z chipu to te, które wyemitowane z obszaru aktywnego diody padają na ścianę luminoforu pod niewłaściwym kątem. Nie byłoby kłopotu, gdyby chip diody miał kształt sfery, a obszar aktywny znajdowałby się w jej środku. Wówczas fotony emitowane we wszystkich kierunkach z obszaru aktywnego zawsze padałyby na ścianę luminoforu pod katem prostym i zjawisko odbicia nie miałoby miejsca. Mimo, że odpowiednie uformowanie powierzchni chipu na kształt sfery poprzez szlifowanie, a następnie polerowanie jest możliwe, to jest jednocześnie bardzo kosztowne i zupełnie nie wchodzi w rachubę przy masowej produkcji. Chipy diod mają więc najczęściej kształt prostopadłościanu i w tym przypadku większość fotonów jest niestety odbijana przez ściany luminoforu. Na zewnątrz wydostają się tylko te fotony, które padją na ścianę luminoforu pod odpowiednim kątem. Stąd różne rozmiary i kształty diod. Usprawnienia dotyczą struktury chipu, jego kształtu i rozmiarów. Stosuje się również transparentne podłoża i teksturowaną powierzchnię, zwiększającą prawdopodobieństwo wyprowadzenia światła z chipu. Kolejnym zadaniem luminoforu jest możliwość formowania ich w kształty zwiększające sprawność zewnętrzną diody oraz możliwość wytwarzania soczewek, które kształtują wiązkę światła i wyjściowy kąt rozsyłu. Ostatnim elementem optycznym wykonywanym na poziomie obudowy diody są reflektory. Ich zadanie to głównie kształtowanie wiązki diody oraz odbicie w kierunku świecenia diody fotonów emitowanych przez boczne ściany chipu.

Elementy optyki instaluje się również nad diodami LED. W przypadku diod POWER LED, mamy do czynienia z szerokim kątem rozsyłu światła od 100º do 150º W wielu zastosowaniach jednak wymagana jest wiązka światła o ściśle zdefiniowanych kątach rozsyłu i często dużo węższych (np. 30º, 10º, 5º). Układ optyczny standardowo składa się 2 elementów: soczewki lub reflektora oraz tzw. holdera, czyli uchwytu, który utrzymuje w odpowiedniej odległości soczewkę czy reflektor ponad diodą.

Ostatni poziom optyczny dla diod LED to oprawa oświetleniowa. Do zadań opraw oświetleniowych należy rozprowadzenie w otoczeniu światła wytwarzanego poprzez diody LED i wytworzenie jednolitego strumienia świetlnego pochodzącego z wielu punktowych źródeł światła, jakimi są poszczególne diody.

Uklad zasilania

Diody LED standardowo zasilane są napięciem stałym. układ zasilający powinien stanowić stabilne termicznie źródło prądowe. Niewielkie zmiany napięcia zasilającego prowadzą do dużych zmian prądu płynącego przez diodę LED. Stąd ważne jest by prąd diody miał możliwie stałą, bezpieczną wartość. Niedopilnowanie tego zalecenia prowadzi do przegrzewania się diod LED, nieosiągania optymalnego poziomu jasności oraz w konsekwencji do skrócenia czasu życia lampy. Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie w szereg z diodą LED rezystora. Wadą jest to, że tego typu źródła prądowe obniżają sprawność całej oprawy LED w wyniku strat mocy w rezystorach. Prostota tego rozwiązania sprawia jednak, że jest ono często stosowane W prostych zastosowaniach wykorzystujących standardowe diody LED o prądzie zasilania 20mA, nie narażonych na trudne warunki pracy (otoczenie) i o niezbyt dużych wymaganiach, co do parametrów optycznych taki układ zasilania jest wystarczający. Diody POWER LED sterowane zazwyczaj prądami od kilkuset miliamperów do 1A, wymagają bardziej zaawansowanych źródeł prądowych. Takimi są tranzystorowe źródła prądowe (bipolarne i polowe), źródła prądowe ze wzmacniaczem operacyjnym, źródła prądowe ze stabilizatorami napięcia oraz tzw. LED drivers, czyli specjalne układy scalone przeznaczane do zasilania diod LED. Układy zasilania mogą też realizować funkcje związane z regulowaniem jasności diody czyli współpracują ze ściemniaczem.

 Ciepło w żarówkach LED

Większość producentów diod, wydaje specjalne dokumentacje, które informują jak zażądać ciepłem, korzystając z ich diod, ale dotykając żarówki LED odnosimy wrażenie, że jest chłodniejsza niż zwykła żarówka. Czy to oznacza, że dioda nie wytwarza ciepła bo pobiera niewielką ilość mocy w porównaniu ze zwykłą żarówką? Dlaczego to taki problem skoro pojedyncze diody LED w porównaniu z klasycznymi źródłami światła zużywają tak niewiele energii? Faktem jest, że najmocniejsze jedno chipowe emitery LED zużywają ledwie do 5W energii, ale w ich przypadku cała moc wydziela się na powierzchni ok 1mm2co daje gęstości mocy na poziomie 100W/cm2 czyli podobnie jak w zwykłej żarówce. Ponadto diody jako źródła światła powstałe w wyniku elektroluminescencji oddają więcej ciepła w wyniku konwekcji niż źródła żarnikowe. Zarządzanie ciepłem w technologii LED różni się więc od dotychczasowych rozwiązań a ponadto jest bardzo istotne. Wynika to z dwóch głównych powodów. Temperatura chipu decyduje o jego wydajności i żywotności. Odprowadzenie ciepła jest szczególnie ważne w żarówkach z diodami POWER LED. Takie diody montowane są na specjalnych podłożach o niskiej rezystencji a niektóre posiadają fabrycznie wbudowany metalowy radiator, który lepiej odprowadza ciepło do podłoża. Takie metody odprowadzenia ciepła stosowane w obszarze chip-obudowa pozwalają w stopniu wystarczającym zabezpieczyć diodę przed zniszczeniem. Przy diodach wysokiej mocy zalecane są jednak dodatkowe radiatory zewnętrzne. Jeżeli na opakowaniu widnieje informacja, że zastosowano diody POWER LED a żarówka nie posiada solidnego zewnętrznego radiatora odłóżmy ją na półkę. Radiatorem zewnętrznym może być profesjonalna aluminiowa lub miedziana konstrukcja, jak również może być to metalowa część oprawy, w której są zainstalowane diody LED. Jeżeli chodzi o rodzaj podłoża to najlepsze są podłoża MCPCB i MDPCB. Takie podłoża mogą być bezpośrednio montowane na zewnetrznych radiatorach i zapewniają optymalne chłodzenie. Pomimo tego diody nadal montowane są na zwykłych podłożach szklano-epoksydowych FR-4. Informacji o zastosowanym podłożu nie doszukamy się raczej na opakowaniu, ale w przypadku żarówek z diodami POWER LED warto ustalić ich producenta i zerknąć do karty katalogowej, która może taką informację zawierać.

Podsumowanie

Artykułem mieliśmy przekonać wszystkich do zakupu źródeł światła opartych na technologii LED, ale po lekturze można odnieść wrażenie, że oświetlenie diodowe to jedna wielka pułapka. Na wstępie celowo podaliśmy suche informacje pozbawione wysokich tonów aby podkreślić jak zaawansowanym technologicznie produktem jest (zwykła wydawać by sie mogło) żarówka LED i skąd taka cena produktu. Teraz jednak czas na fanfary ponieważ technologia LED to rewolucja w branży oświetleniowej i nic tego nie zmieni.

 Zalety oświetlenia LED

 

 Energooszczędność

 Zarówka 15W na trzonku E27 wytwarza strumień świetlny100 lumenów

 Halogen 10W na trzonku G4 wytwarza strumień świetlny130 lumenów

 Niemal każda dioda z uwzględnieniem strat na oprawie daje 60 lumenów z 1W

 Takie dane, oczywiście mocno uśrednione podała firma Radium

 Odporność na właczenia i wyłaczenia

 Diody są absolutnie niewrażliwe na włączenia i wyłączenia. Duża ich liczba w żaden sposób  nie wpływa na żywotność źródła światła LED. Co więcej, niektóre układy zasilania wykorzystują do możliwości pracy ze ściemniaczem metodę polegającą na cyklicznym gaszeniu i zapalaniu diody z częstotliwością niezauważalną dla reakcji ludzkiego oka, które odbiera tą przerwę w dopływie światła jedynie jako efekt ściemniania.

 Żywotność

 Zależnie od typu diody, użyteczny czas życia diody, (określany dla zastosowań użytkowych) wynosi od kilku tysięcy godzin do nawet 100 tysięcy godzin. Ponadto żarówka LED nie gaśnie nagle. Jej wydajność spada jedynie wraz z upływem czasu użytkowania. Dlatego użyteczny czas życia diody to nie zgaśnięcie żarówki lecz moment w którym jej sprawność spada do wrtości 70% ponieważ taka różnica jest wychwytywana przez ludzki zmysł wzroku. W rzeczywistości żarówka świeci dalej i dla zastosowań innych niż użytkowe czas życia diody określa parametr definiowany jako połowiczny czas życia diody, który dopuszcza stosowanie żarówek ze sprawnością 50%.

 Błyskawica

 LEDy od razu po włączeniu osiągają niemal 100% jasności. Nie potrzebują czasu do „nagrzania się”. Cecha ta stanowi potężny argument przeciw świetlówkowym źródłom światła.

 Duży zakres emitowanych barw światła

 Barwa emitowanego światła, przez diody LED zależy od doboru półprzewodnika. Przez zastosowanie odpowiednich materiałów możemy w zasadzie uzyskać dowolny kolor światła.

 Barwę światła określa parametr CCT. Przyjmuje się odpowiednio temperatury barwowe:

 

 • 2000 K – barwa światła świeczki.

 • 2700 - 3300 K – barwa biała ciepła

  Jest to barwa odpowiadająca światłu, jakie emitują tradycyjne żarówki, jakich zwykle używaliśmy do oświetlenia wnętrz. Ponadto barwa ciepła jest właściwa, gdy pomieszczenie które chcemy oświetlić ma służyć odpoczynkowi i relaksowi.

 • 3300 - 5300 K - neutralna barwa światła, nazywane również czystym białym

  Jest to światło wywołujące w oku ludzkim efekt„czystej” bieli. Często mylnie nazywana też barwą zimną. Przy zawężonym podziale, tylko na dwie barwy, możemy zastosować te nazewnictwo, ponieważ w zestawieniu z barwą ciepłą, naturalne światło zawsze będziemy utożsamiać z zimnym. Jest właściwa do pracy biurowej, nauki. Przy jej zastosowani wydłuża się okres aktywności mózgu, który zostaje oszukany oświetleniem zbliżonym do warunków panujących za dnia.

 • 5300 - 10000 K – biała zimna barwa światła

  Jest to barwa najbardziej zbliżona do barwy nieba w słoneczny, bezchmurny dzień. Wywołuje ona wręcz wrażenie błękitu. Jest to barwa pobudzająca, jednak rzadko spotkana w oświetleniu wnętrz. Barwa biała neutralna i zimna są używane do oświetlenia komercyjnego np. oświetlenia wystaw sklepowych, ekspozycji. Jeśli postawić obok siebie dwa identyczne przedmioty, jeden oświetlony barwą ciepła, drugi zaś zimną, uwagę oka ludzkiego przyciągnie zawsze przedmiot oświetlony barwą zimną.

 Produkowane na chwilę obecną diody mogą pracować w zakresie temperatur od 2700K do 10 000K. Wybieramy co chcemy.