Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
czwartek, 29 maj 2014 07:10

JOY Bramy rolowane. Bramy czy przerośnięte rolety?

Czy bramy rolowane sterowane pilotem to bramy garażowe czy tylko nieco większe żaluzje zewnętrzne? Co odróżnia bramy roletowe od zwykłych rolet zewnętrznych, oferowanych kiedyś jako żaluzje antywłamaniowe? Wreszcie czy sterowanie do bram jest inne niż sterowanie do rolet i czy piloty do bram mogą obsługiwać rolety w oknach...?

ŚLĄSKIE BH Ruda Śl 32 244-39-60: Ruda Śląska, Chorzów, Zabrze, Bytom, Świętochłowice, Katowice, Mikołów.

MAŁOPOLSKIE BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice. POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

Systemy rolowane z powodzeniem mogą pełnić rolę bram garażowych. Takie rozwiązania stosuje się nawet w przypadku potężnych bram przemysłowych. Bramy sterowane elektrycznie od zwykłych rolet elektrycznych odróżnia kilka szczegółów. Różnice związane są głównie z gabarytem poszczególnych elementów, ale także z samym sterowaniem. Konstrukcja i zasada działania jest ta sama. Z kolei pomiędzy bramą garażową a bramą przemysłową istnieją różnice konstrukcyjne. Czym innym jest też krata rolowana, tu różnice widoczne są gołym okiem, głównie z powodu rodzaju przesłony.

Bramy garażowe rolowane - jaki pancerz?

Do bram garażowych dedykowany jest pancerz  z profilu PA77. Taki pancerz posiada odpowiednią sztywność na całej szerokości bramy. Istnieje też możliwość przedzielenia poszczególnych piór pancerza profilem doświetlającym lub wentylacyjnym. Często jednak w otworach bramowych instalujemy rolety z pancerzem PA55. Zgodnie z wytycznymi producenta taki pancerz pozwala na zasłonięcie otworu nawet o szerokości 480cm, ale norma dotyczy osłon okiennych a te mają diametralnie inne wymogi niż bramy. Z naszego doświadczenia wynika, że zastosowanie pancerza PA55 do osłony garażu ma sens przy maksymalnych wymiarach szer=300 x wys=260. Trzeba mieć jednak świadomość, że taki pancerz nigdy nie osiągnie parametrów pancerza PA77 ponieważ został przewidziany do osłony dużych tarasów a nie bram.

Bramy garażowe rolowane - konstrukcja

W bramach garażowych rolowanych pancerz przesuwa się w prowadnicach i nawija na wał umieszczony w skrzyni. W bramach przemysłowych ze względu na duże średnice nawoju, stosuje się rozwiązanie umożliwiające poziomy przesuw wału podczas pracy. W bramach garażowych nie ma takiej potrzeby. Średnicę nawoju optymalizują pierścienie dystansowe umieszczone na wale a prawidłowy kąt natarcia pancerza do prowadnic zapewniają rolki prowadzące mocowane do boków skrzyni. Rolki warto kontrolować i serwisować. Rolki prowadzące są najczęstszą przyczyną uszkodzeń bram rolowanych.

Bramy garażowe rolowane - sterowanie

Bramy mogą być sterowane przewodowo lub radiowo. Częściej spotykaną sytuacją są oczywiście bramy sterowane radiowo bo otwieranie bramy podczas ulewnego deszczu przełącznikiem kluczowym lub z klawiatury kodowanej nie jest niczym przyjemnym, ale czym właściwie różni się sterowanie do bram od sterowania stosowanego w roletach okiennych? Sterowanie roletami w domu ma zapewnić przede wszystkim maksimum komfortu. Sterowanie domowe przewiduje tworzenie grup, zamykanie i otwieranie osłon w trybie automatycznym i o ustalonej przez użytkownika porze, daje możliwość określenia pośrednich położeń komfortowych. Nadrzędnym celem sterowania do bram jest zapewnienie bezpieczeństwa dla użytkownika a dopiero w drugiej kolejności wygody. Dlatego Sterowniki do bram przyjmują najczęściej formę rozbudowanych centralek z możliwością podłączenia fotokomórek, listwy ciśnieniowej, oświetlenia.

Bramy garażowe rolowane - piloty

Piloty do bram garażowych przyjmują najczęściej formę breloczka, który można dopiąć do kluczy. Pilot może też pełnić rolę sterownika lokalnego wewnątrz garażu, przyjmuje wtedy postać zasilanego bateryjnie przełącznika naściennego. Używanie pilotów domowych do sterowania bramą w niektórych przypadkach może być pomocne, ale niesie też ze sobą pewien rodzaj zagrożenia. Niektórzy producenci wykluczają wręcz taką możliwość, oferując piloty wyłącznie dla użytku domowego i osobne do sterowania bramą. Jest to forma zabezpieczenia, mająca na celu uniknięcia przypadkowego otwarcia bramy bez naszej wiedzy albo podczas naszej nieobecności co jest możliwe gdy osłony pracują w trybie automatycznym. Takie ryzyko jest mniejsze gdy centrala obsługująca bramę posiada funkcję automatycznego zamknięcia bramy po upływie określonego czasu. Natomiast w przypadku sterowania dwukierunkowego napęd przesyła do pilota odpowiedź o wykonaniu zadania i daje możliwość sprawdzenia czy brama jest otwarta czy zamknięta.