Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
wtorek, 05 maj 2015 04:00

JOY Markizy i styropian. Montaż markiz na kotwie chemicznej.

Montaż markizy przez styropian Montaż markizy przez styropian Firma Handlowo Usługowa JOY

Markizy to produkt z grupy wielkogabarytowej. Montaż markizy jest więc dosłownie niemałym wyzwaniem, szczególnie gdy podłoże jest miękkie a markiza duża i ciężka. Na każdą sytuację montażową można jednak znaleźć odpowiednie rozwiązanie. 

 

 

Nasz obszar działania to ŚLĄSK i MAŁOPOLSKA

 

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

 

tematy pokrewne promocja  markizy tarasowe, markizy elektryczne, marjizy na pilota, markizy balkonowe, montaz markiz, jak zamontowac markizę, markizy w kasecie, markizy w półkascie, kotwienie markiz, montaz markiz na kotwach chemicznych, pomiar markizy, markizy ruchome, markizy do muru, markizy do styropianu, markizy do krokwi, markizy zwijane, jak zamontować markizę tarasową, jak zamontować markizę balkonową, jak zamontować markizę do sufitu, jak zamontować markizę do krokwii, zadaszenie tarasu, jak osłonić taras przed słońcem, markizy do osłony tarasu, markizy do osłony balkonu

Najczęściej zadawane pytanie brzmi: jak zamontować markizę do styropianu? Montaż markiz  do styropianu możemy wykonać na różne sposoby. Jednym z nich jest kotwa chemiczna, która tworzy dwa rodzaje wiązania z podłożem: kształtowe, czyli wnika w mikropory podłoża i wypełniając je tworzy czop po zastygnięciu, oraz klejowe, tzn. dodatkowo przykleja się do podłoża. Idealne rozwiązanie dla montażu markiz tarasowych

PRZED MONTAŻEM

Montaż markizy tarasowej to nie lada wyzwanie. Mniej trudności napotkamy w przypadku  markiz balkonowych i poręczowych chociażby ze względu na ich mniejsze wymiary. Nie bez znaczenia jest też mniejsza waga konstrukcji, ale przede wszystkim nieporównywalne wartości obciążeń dynamicznych jakie działają na mocowanie uchwytów. Markiza tarasowa działa jak żagiel, mocowanie musi być pewne i solidne

Przed zakupem markizy warto sprawdzić u dostawcy ilość uchwytów mocujących i zasadę ich rozmieszczenia. Większość markiz posiada tzw belkę nośną, którą osadzmy i szpilkujemy w zamocowanych do podłoża uchwytach. Uchwyty powinny być rozmieszczone na belce zgodnie z zaleceniami producenta w wyznaczonych miejscach, ale jest w tym zakresie pewna tolerancja. W markizach kasetowych bez belki nośnej uchwyty mocowane są w ściśle określonych miejscach. Złamanie tej zasady może powodować falowanie blach osłonowych i brak szczelnego domknięcia belki frontowej.

Markizy tarasowe można mocować do ścian pionowych i poziomych oraz do krokwii. Kiedy zaplanujemy już rozmieszczenie uchwytów i zweryfikujemy możliwość ich zamocowania możemy zastanowić się jak to zrobić. W przypadku krokwii i ścian pełnych możemy użyć przenoszących odpowiednie obciążenia wkrętów do drewna, kotw mechanicznych lub w ostateczności kołków rozporowych. W przypadku ścian pustych zalecamy skorzystanie z kotwy chemicznej.

CO TO JEST KOTWA CHEMICZNA

Kotwa chemiczna to masa na bazie żywic mieszana podczas montażu z utwardzaczem i aplikowana do otworu z odpowiednim prętem. Przy ścianach pustych (cegła dziurawka, porotherm, pustaki stropowe) konieczne jest zastosowanie tuleji siatkowej. Podczas dozowania żywica jest w stanie płynnym jeżeli będziemy aplikowali ją do otworu w którym są pustki, zamiast go wypełniać, żywica powpada nam we wszystkie dziury.

JAKI OTWÓR I JAKA TULEJA SIATKOWA

Przed wywierceniem otwrów należy zgodnie z instrukcja markizy zaplanować ich właściwą lokalizację. W przypadku markiz najczęściej spotykaną sytuacją montażową jest montaż do ściany pustej poprzez warstwę ocieplenia.  Przed zrobieniem otworu musimy również zadecydować jaki rodzaj tuleji zastosujemy:

TANIE TULEJE PCV

1. tuleja pcv  12 x 50 mm - max średnica pręta 8 mm
2. tuleja pcv  12 x 80 mm  - max średnica pręta 8 mm
3. tuleja pcv  16 lub 15 x 85 mm - max średnica pręta 12 mm
4. tuleja pcv  16 lub 15 x 135 mm - max średnica pręta 12 mm
5. tuleja pcv  20 x 85 mm max średnica pręta 16 mm

DROŻSZE TULEJE STALOWE

1. tuleja stalowa 12 x 1000 mm - max średnica pręta 8 mm
2. tuleja stalowa 16 x 1000 mm - max średnica pręta 12 mm
3. tuleja stalowa 22 x 1000 mm - max średnica pręta 16 mm
4. tuleja stalowa 26 x 1000 mm - max średnica pręta 22 mm

UWAGA: pręt o mniejszej średnicy zawsze zakotwimy w większej tulejce bez ujemnych konsekwencji dla wytrzymałości zamocowania.

Przeciętna markiza waży 50kg-80kg i posiada 3-4 uchwyty do zamocowania.

Dla tuleji pcv odpowiedni będzie zestaw:
tuleja pcv 15x135
pręt gwintowany M12 klasa 5,8
długość pręta 240mm + podkładka + grubość ścianki uchwytu + nakretka + nakrętka kontrująca

Nie ma sensu w materiałach z pustkami przestrzennymi stosowania prętów powyżej pewnych średnic, ponieważ przewyższają kilkakrotnie wytrzymałość podłoża. Ponieważ jednak teoria zakłada, że niemal cała szpilka (bez wystającej z podłoża końcówki) powinna być zanurzona w żywicy a w naszym przypadku powstaje ramię równe grubości ocieplenia możemy zastosować głębsze kotwienie przy uzyciu tuleji stalowych. Mając na uwadze, że tuleja stalowa ma 1000mm a grubość ścian to zazwyczaj 250mm optymalnym rozwiązaniem będzie kotwienie na głębokość 200mm

Dla tuleji stalowych odpowiedni będzie zestaw:
tuleja stalowa 16x200
pręt gwintowany M12 klasa 5,8
długość pręta 300mm + podkładka + grubość ścianki uchwytu + nakretka + nakrętka kontrująca

Średnice wierconych otworów dla poszczególnych średnic szpilek podlegają pewnej regule. Średnica otworu powinna być większa od średnicy szpilki o 2mm dla szpilek do M16 włącznie. Powyżej, dla M20 i M24 - o 4 mm, a dla M30 - 5 mm. Zaleca się wiercenie bez udaru aby uniknąć znisczenia ścianek wewnętrznych podłoża.

CZYSZCZENIE OTWORU

Kotwa chemiczna tworzy dwa rodzaje wiązania z podłożem:
1. Kształtowe - czyli wnika w mikropory podłoża wypełniając je i tworząc czop po zastygnięciu i stwardnieniu, oraz
2. Klejowe, tzn. dodatkowo przykleja się do podłoża.

W przypadku ścian pełnych, wykonany otwór trzeba koniecznie przeczyścić wyciorem i przedmuchać. Zapylony otwór obniża jakość mocowania. Niech ktoś wysypie piasek na podłogę a później spróbuje coś do niej przyklejić. Życze powodzenia. We wszystkich podłożach z pustymi przestrzeniami, gdzie stosujemy tulejkę siatkową, czyszczenie otworów ma zdecydowanie mniejsze znaczenie, gdyż całe mocowanie opiera się na połączeniu kształtowym. Żywica rozchodzi się w pustkach przestrzennych, a pył i zwierciny podczas wiercenia spadają w otwory pustaka.

APLIKACJA ŻYWICY

Zanim  zaaplikujemy żywicę do otworu najpierw musimy umieścić w nim tulejkę siatkową. Przy wyciskaniu żywicy w pierwszej kolejności wyrównujemy stany obydwu komponentów w tubie - czasami najpierw wyjdzie żywica, czasami utwardzacz. Dopiero jak obydwa będą wychodziły równomiernie otrzymaną mieszankę można aplikować do otworu. Jej nadmiar wypłynie przez otwory w tulejce i wypełni pustki podłoża a po zastygnięciu będzie stanowić o wytrzymałości połączenia. Następnie zamykamy tulejkę zatyczką. Pełni ona 2 funkcje; nie pozwala żywicy cofać się i wypływać z tulejki przez otwór którym ją aplikowaliśmy, oraz centruje i utrzymuje szpilkę gwintowaną w środku tulejki. Szpilki trzeba ustawić zanim żywica stężeje. Czas żelowania powinien być podany na opakowaniu.

CZAS WIAZANIA

Markizy najczęściej montujemy latem. W wysokiej temperaturze otoczenia żywica wiąże bardzo szybko. W takiej sytuacji, możemy schłodzić tubkę z żywicą w lodówce. Stanie się ona gęstsza przy wyciskaniu, ale da nam dodatkowe cenne minuty, zanim nastąpi utwardzanie - zarówno w otworze jak i w mieszaczu. Wraz z żywicą można schłodzić w lodówce szpilki gwintowane. Pozwoli to przeciwstawić się wysokiej temperaturze podłoża, zwiększając tym samym czas potrzebny do reakcji twardnienia.

OSADZENIE MARKIZY
Do przygotowanych szpilek można już zamocować wieszaki markizy. Powinny trzymać pion i poziom. Jezeli nasze szpilki nie sa dobrze wycentrowane mamy jeszcze możliwość korekty na samych wieszkach. Markizę mocujemy zgodnie z dostarczoną instrukcją.id 762150515