Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
wtorek, 29 kwiecień 2014 03:22

Czyszczenie żaluzji. Pranie żaluzji sposobem domowym

Pranie żaluzji Pranie żaluzji Firma Handlowo Usługowa JOY

Podczas moczenia klej może się rozpuścić powodując rozklejenie kieszonek a z pewnością zmusi nas do wielokrotnego płukania żaluzji...

Nasz obszar działania to ŚLĄSKIE BH Ruda Śl 32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze. BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

MAŁOPOLSKIE BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice. POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

Żaluzje pionowe można wyprać sposobem domowym lub korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy. Przed podjęciem decyzji warto skalkulować czy koszt profesjonalnego czyszczenia nie jest zbliżony do ceny nowych pasów. Można je przecież wymienić pozostawiając szynę i osprzęt.

DEMONTAŻ PASÓW

Samodzielne pranie nie jest czynnością skomplikowana, ale czasochłonną. Pierwszy krok to wypięcie koralika dolnego i wyciągnięcie z kieszonek ciężarków. Przy okazji można zwrócić uwagę na to czy kieszonki są zaszyte czy klejone. Podczas moczenia klej może się rozpuścić powodując rozklejenie kieszonek a z pewnością zmusi nas do wielokrotnego płukania żaluzji.

Pasy podwieszone są do szyny na wieszakach. Wózki w szynach mogą być w postaci żabek, metalowych haczyków bądź kulek pcv. Przed wypięciem wieszaka warto sprawdzić z jakim rodzajem wózków mamy do czynienia, żeby ich nie zniszczyć.

PRZED ZAMOCZENIEM

Miejsca najbardziej zabrudzone należy usunąć wilgotną szmatką, gąbką lub miękką szczatką jeszcze przed namoczeniem żaluzji. Najwieksze zabrudzenia znajdują się zazwyczaj na brzegach kieszonek.

PRANIE PASÓW

Kiedy usuniemy największe zabrudzenia pasy można zwinąć w rolkę i zamoczyć. Może to być ciepła, ale nie gorąca woda  z odrobiną proszku lub płynu do mycia naczyń. Lepiej nie używać silnych detergentów bo można odbarwić tkaninę. Zbyt wysoka temperatura zdeformuje tkaninę.

Czyszczenie polega na kilkakrotnym moczeniu pasów. Zanużoną rolkę można obracać, ale trzeba zwrócić uwagę, żeby nie doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń krawędzi, ponieważ pasy po wyschnięciu mogą się strzępić. Po namoczeniu, pasy wykonane z gorszych jakościowo tkanin zachowują się jak mokry bandaż i wymagają szczególnej uwagi. Należy unikać zagięć tkaniny.

PŁUKANIE

Płukanie lepiej wykonać w zimnej wodzie ponieważ w niższej temperaturze pasy są sztywniejsze.
Można dodać płynu do płukania.

SUSZENIE

Pasy najlepiej suszyć w pozycji wiszącej, ale w żadnym wypadku nie można ich przewieszać na pół przez sznur. Pasy można też wysuszyć zwinięte w rolkę na podłożonych ręcznikach. Kiedy pozbędziemy się wiekszości ociekającej z nich wody można je wieszać na szynie nawet jeżeli są jeszcze wilgotne.

METODA ULTRADŹWIĘKOWA

Podana metoda czyszczenia to sposób amatorski, ale przynosi zadawalajacy efekt.
W przypadku drogich markowych tkanin lepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, oferującej np czyszczenie żaluzji metodą ultradźwiękową, która polega na umieszczeniu żaluzji w kapieli chemicznej i pobudzeniu procesu czyszczącego za pomocą fal ultradźwiękowych. Taka kąpiel usuwa nieprzyjemne zapachy, tłuszcz i osad nikotynowy, a także eliminuje roztocza, bakterie i grzyby. Nie naraża nas na ryzyko zniszczenia tkaniny.