Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
czwartek, 05 luty 2015 15:00

JOY PLISY, OSŁONY NA ŚWIETLIKI DACHOWE

JOY PLISY, OSŁONY NA ŚWIETLIKI DACHOWE FHU JOY

W styczniu 2015 zakończyliśmy montaż osłon przeciwsłonecznych w nowym biurowcu firmy ELECTROLUX w Oławie. Wśród wielu tradycyjnych osłon mieliśmy również okazję instalować plisy elektryczne do osłony świetlików dachowych. Nasze plisy wyposażyliśmy w silniki 24V BOFU sterowane z pilotów. Do zasłonięcia świetlików proponujemy właśnie plisy. Produkt ma szerokie zastosowanie i doskonale nadaje się do nietypowych rozwiązań. Plisy do okien dachowych, plisy jako osłony do okien łukowych, plisy do okien trójkątnych... Osłona tego typu sprawdza się w każdej sytuacji montażowej, sprawdziła sie również jako osłona świetlików w Oławie.

Nasz obszar działania to ŚLĄSKIE BH Ruda Śl 32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze. BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

MAŁOPOLSKIE BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice. POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

tematy pokrewne: plisy elektryczne, plisy do okien dachowych, jak zasłonić świetlik, czym zasłonić świetlik, osłony do świetlików, plisy okienne, plisy na pilota, plisy z napędem elektrycznym, plisy z silnikiem.

Możliwość stosowania plis jako osłony do okien o nietypowych kształtach to jedna z najważniejszych zalet produktu. Ponadto plisy okienne mogą zasłaniać tylko wybraną część stolarki okiennej: dół, sam środek, albo górną część okna. W przypadku kilku okien sąsiadujących ze sobą plisy pozwalają na stworzenie własnej kompozycji, która przysłania i zdobi. Istotnym szczegółem produktu jest także możliwość zastosowania w osłonie dwóch rodzajów materiału, innego dla pory dziennej innego dla pory nocnej. Plisy jako osłony do świetlików dachowych wymagają rozwiązania dwóch podstawowych problemów: tkanina stanowiąca przesłonę musi być odpowiednio naprężona lub posiadać odpowiednie prowadzenie, żeby nie obwisała, sterowanie osłoną umiejscowioną nieraz bardzo wysoko nie może przysparzać trudności.

Budowa plisy


Tradycyjna plisa składa się z dwóch belek i rozpiętej pomiędzy nimi tkaniny. Obie belki są przeważnie ruchome dzięki czemu osłonę można zwijać zarówno w dół jak i do góry. Prowadzenie i naprężenie tkaniny zapewnia odpowiednio ułożony system sznurków. Jednak do osłony świetlików sznurki nie wystarczą. W przypadku świetlików dachowych konieczne jest zastosowanie linek stalowych, które odpowiednio naprężone zapobiegają łódkowaniu się tkaniny. Nasze plisy w Oławie wyposażyliśmy dodatkowo w prowadnice, które wyeliminowały boczne prześwity. Kolejnym szczegółem wyróżniającym plisy do świetlików od plis tradycyjnych jest zastosowanie dodatkowych belek stałych, mocowanych bezpośrednio do ścian stanowiących szpaletę świetlika. Ruchoma pozostaje tylko jedna belka, która umożliwia otwieranie i zamykanie osłony.

Obsługa plisy

W przypadku plis montowanych na znacznej wysokości do obsługi osłony używa się napędu elektrycznego lub przedłużki z odpowiednim pochwytem, dającym możliwość zaczepienia o belkę. W Oławie zastosowaliśmy napędy radiowe BOFU, które składają się z silnika 0,7Nm i zewnętrznego kontrolera. Silnik i kontroler, zostały nasunięte na pręt obrotowy. Na tym samym pręcie zostały umieszczone bębny odpowiedzialne za zwijanie sznurków. Cały pakiet, schowany w kasecie jest niewidoczny dla użytkownika.

Programowanie

Programowanie automatyki odbywa się w podobny sposób jak w innych systemach sterowania. Pierwszy krok to przypisanie pilota do kontrolera. Następnie z pilota ustawia się krańcówki. Podczas programowania jest możliwa korekta położenia belki w obie strony. Na etapie programowania dyspozycje wysłane z pilota są potwierdzane przez silnik sygnałem dźwiękowym.


Sznurki

Kto zakładał plisy do świetlików wie o co chodzi. Wyregulowanie sznurków odpowiedzialnych za ruch belki to niewdzięczne zajęcie. Przy plisach ręcznych belka tak czy owak jest dociągana ręcznie więc drobne korekty w naciągu załatwia użytkownik. W przypadku plis elektrycznych regulacja musi być idealna ponieważ sznurki nawijają się na dwa bębny lewoskrętne (plisa się otwiera) i dwa bębny prawoskrętne (plisa się zamyka) Naciąg linek musi mięć tą samą wartość nominalną ponieważ w przeciwnym wypadku belka podczas pracy idzie po skosie. Jeżeli silnik po ustawieniu krańcówek nie domyka plisy, wystarczy cofnąć plisę i skrócić linki odpowiedzialne za zamykanie o brakującą wartość.

0502.482