Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
piątek, 09 maj 2014 02:35

JOY wieszaki do rolet. Wieszak blokada lock to play czy wieszak sprężysty?

Silnik okaleczony przez wieszaki Silnik okaleczony przez wieszaki Firma Handlowo Usługowa JOY

Wieszak sprężysty jest standardowym rozwiązaniem, stosowanym we wszystkich rodzajach rolet zewnętrznych. Taki wieszak może jednak uszkodzić napęd lub porysować pancerz. Alternatywą jest wieszak blokada, np. wieszak lock to play Somfy.

 

Nasz obszar działania to ŚLĄSK i MAŁOPOLSKA

 

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

TEMATY POKREWNE: wieszaki do rolet zewnętrznych, wymiana wieszaków w rolecie zewnętrznej, wieszaki blokady, wieszaki block sur, wieszak lock to play, zerwane w wieszaki pancerza, zabezpieczenie rolet zewnętrznych, blokada wału w rolecie, wieszaki zabezpieczające, wieszaki blokujące do rolet zewnętrznych, wieszaki do rolet ruda ślaska, wieszaki do rolet chorzów, wieszaki do rolet bytom, wieszaki do rolet zabrze, wieszaki do rolet katowice, wieszaki do rolet limanowa, wieszaki do rolet dobczyce,  wieszaki do rolet kraków, wieszaki do rolet myślenice, wieszaki do rolet tymbark

Podstawowym zadaniem wieszaków jest podwieszenie pancerza do rury nawojowej rolety. Rura kojarzy się z przekrojem okrągłym, ale obecnie w roletach zewnętrznychy najczęściej stosuje się rury o przekroju oktagonalnym czyli rury złożone z 8 ścianek o równej długości boku i 8 kątów równej wielkości. W roletach zewnętrznych z napędem ręcznym powszechnie stosowanym wieszakiem jest wieszak sprężysty w przypadku rolet z napędem elektrycznym można zastosować wieszaki sprężyste lub wieszaki blokady. Żeby ocenić ich przydatność porównajmy oba rozwiązania.

Mocowanie na wale

Wieszak sprężysty to płaskie, stalowe ramie zakończone z jednej strony językiem wpinanym do rury nawojowej a z drugiej metalową lub wykonaną z tworzywa łapą do której wsuwane jest pióro pancerza. Wieszak blokada składa się z z 2 pierścieni dopasowanych do kształtu rury oraz kilku wachliwych ramion z tworzywa, których kształt i ilość zależy od modelu wieszaka i gabarytów rolety do której jest przewidziany. Pierścienie wieszaka blokady są nasuwane na wał na etapie składania rolety albo zapinane na wale jak cybant.

Zabezpieczenie przed podniesieniem pancerza

W roletach zabudowanych w skrzyniach aluminiowych, przy prawidłowo dobranej ilości piór pancerza oraz odpowiednio dobranej długości ramienia, wieszak metalowy powinien ograniczyć w pewnym stopniu możliwość podniesienia pancerza z zewnątrz. Dzieje się tak ponieważ po zamknięciu rolety pancerz przyjmuje pozycję wyprostowaną a podczas próby podniesienia stawia opór o dach skrzynki roletowej. Spręzyste ramię wieszaka stale dociska pancerz do tylnej ścianki skrzyni utrudniając tym samym nawinięcie pancerza  na wał. Prawidłową ilość piór można sprzawdzić bez otwierania klapy rewizyjnej. Moment w którym pancerz i wieszak przyjmują prawidłową wyprostowaną pozycję objawia się charakterystycznym, metalowym odgłosem uderzenia pancerza w skrzynię, który został dociśnięty przez ramię wieszaka. Skutecznośc tego zabezpieczenia jest zależna tylko od siły użytej do pokonania oporu elastycznego ramienia wieszaka.
Wieszak blokada podobnie jak wieszak sprężysty zadziała tylko przy prawidłowej ilości piór i odpowiednim doborze ilości ramion wieszaka. Różnica polega na skuteczności zabezpieczenia: o ile w przypadku wieszaków sprężystych siła potrzebna do ich pokonania jest stosunkowo niewielka tak w przypadku wieszaków z blokadą, nacisk potrzebny do ich złamania jest bardzo duży. Gdy naped rolety nie pracuje silnik blokuje wal, ktory tworzy z wieszakiem blokada mocne i sztywne poloczenie.

Rysowanie pancerza przez wieszaki

Podczas podnoszenia rolety, metalowe ramię wieszaków sprężystych nawija się na wał wraz z pancerzem. W czasie nawijania może dojść do zarysowania pancerza o stalowe ramię lub stalową łapę wieszaka. Żeby temu zapobiec roleta powinna być wyposażona w pierścienie dystansujące, które optymalizują średnicę nawoju jak również zapobiegają powstaniu zarysowań dokonanych przez ramię wieszaka. Pierścienie nie maja wpływu na zarysowania dokonane przez stalową łapę wieszaka. W każdym systemie roletowym gdy piór pancerza jest za dużo metalowy wieszak będzie cierpliwie rysował powierzchnię pancerza. Takiej sytuacji nie zmieni nawet obecność pierścieni dystansujących.
Wieszaki blokady stosowane w roletach zewnętrznych (nie dotyczy bram rolowanych) są wykonane z tworzywa.
Pancerz rolety w zetknięciu z miękkim tworzywem nie ulegnie zarysowaniu w tak wielkim stopniu jak w zetknięciu ze stalą.

Rysowanie silnika przez wieszaki

Najpoważniejszych uszkodzeń wieszak sprężysty może dokonać w roletach z napędem elektrycznym. W zautomatyzowanych roletach stosuje się napędy rurowe: napęd rolety znajduje się w rurze nawojowej. Podczas pracy wał rolety obraca się dzięki zabierakowi silnika wokół nieruchomej tuby napędu, kryjącej elektroniczne i mechaniczne podzespoły urządzenia. W przypadku gdy do rury nawojowej podwieszony jest pancerz na wieszakach sprężystych, języki tych wieszaków wpięte do rury od strony silnika mogą w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić nawet do przecięcia obudowy silnika. Jest to zależne od modelu silnika i średnicy rury. Zjawisko tarcia wieszaka o obudowę silnika ma miejsce najczęściej w rurach SW40 gdzie stosunek średnicy rury do średnicy tuby jest najmniejszy. W rurach o większych średnicach zdarza się to rzadziej. W przypadku gdy pancerz podwieszony jest do rury na wieszakach z blokadą takie niebezpieczeństwo nie istnieje ponieważ wieszaki mocowane są do pierścieni nasuniętych na wał. Niektóre modele wieszaków z blokadą wymagają wprawdzie przykręcenia ich do rury, ale zastosowanie odpowiednich śrub, które mają tylko zapobiec rozsunięciu pierścieni podczas pracy, eliminuje wszelkie ryzyko.

Podsumowanie

Dla rolet z napędem ręcznym korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wieszaków sprężystych. Aby uchronić pancerz przed podniesieniem należy wyposażyć rolety w rygle ręczne lub rygle automatyczne.

W przypadku rolet z napędem elektrycznym, szczególnie dla rur o małej średnicy lepiej zastosować wieszaki blokady. Otrzymujemy gwarancję prawidłowego działania rolety i zabezpieczenie w postaci blokady pancerza.