Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
poniedziałek, 19 maj 2014 06:28

Rygle automatyczne czy rygle ręczne ?

Rygle ręczne i rygle automatyczne instalowane w roletach zewnętrznych mają bardzo zbliżoną zasadę działania. W obydwu przypadkach pancerz rolety blokowany jest za pomocą

zasuwki (w przypadku rygli ręcznych) lub bolca (w przypadku rygli automatycznych) umieszczonych w listwie dolnej pancerza. Po opuszczeniu rolety bolec/zasuwka rygluje pancerz w prowadnicy. Skok rygla wynosi ok 2cm. Po zaryglowaniu rolety, listwa dolna powinna szczelnie przylegać do podłoża. Decyduje o tym prawidłowa wysokośc nawiercenia otworów w prowadnicach.

OBSŁUGA RYGLI

W przypadku rygli ręcznych po opuszczeniu pancerza jesteśmy zmuszeni otworzyć okno i ręcznie zaryglować pancerz wprowadzając zasuwki w otwory w prowadnicach. W przypadku rygli automatycznych pancerz blokuje się sam. Dzieje się tak ponieważ w momencie gdy listwa dolna dotknie podłoża bolec rygluje się w otworach prowadnicy dzięki naciskowi sprężyny połączonej z linką stalową, która odpowiada za jej naciąg.
Podczas otwierania rolety linka redukuje nacisk sprężyny i wyciąga bolce z otworów prowadnicy. Podczas zamykania linka uwalnia działanie sprężyny.

ZASTOSOWANIE RYGLI W ROLETACH

Teoretycznie rygle można stosować w każdym systemie rolet chociaż można dywagować czy instalowanie rygli jest zasadne w przypadku rolet nasadkowych gdzie zastosowanie mają prowadnice wykonanne z pcv. Wątpliwe również z uwagi na możliwość obsługi wydaje się stosowanie rygli (dot. rygli ręcznych) w roletach mocowanych bezpośrednio do stolarki okiennej gdyż listwa dolna niemal przylega do ramy utrudniając ryglowanie zasuwek.
Wykluczone jest stosowanie (dot. rygli ręcznych) w oknach ze stałym szkleniem ponieważ nie mozna ich otworzyć. Nie polecamy równiez stosowania rygli w roletach z napędem elektrycznym szczególnie gdy silniki nie posiadają detektora przeszkód.

CZY WARTO STOSOWAĆ RYGLE W ROLETACH ZEWNETRZNYCH

Odpowiedź na to pytanie zależy od oczekiwań i wymogów klienta. Rygle w każdym przypadku podnoszą jakość zabezpieczenia rolety. Są skuteczne w przypadku pospolitych aktów wandalizmu. Nie stanowią jednak zabezpieczenia przed włamaniem. Rygle automatyczne są wygodniejsze w obsłudze i można je stosować w każdej sytuacji montażowej. Rygle ręczne mają pewne ograniczenia, ale są trudniejsze do sforsowania.