Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
sobota, 24 maj 2014 03:00

JOY ROLETY ZEWNĘTRZNE ELEKTRYCZNE, STEROWANIE PRZEWODOWE

Podłaczenie rolet Podłaczenie rolet Firma Handlowo Usługowa JOY

Automatyzacja rolet zewnętrznych jest obecnie rzeczą powszechną. Rolety zewnętrzne z napędem ręcznym (zwijacz do rolet) również można zmotoryzować. Wyposażenie rolet w napędy elektryczne zawsze wiąże się z pracami związanymi z elektrycznym podłączeniem rolet, ale zanim położymy okablowanie należy dokonać kilku wyborów.

Nasz obszar działania to ŚLĄSKIE BH Ruda Śl 32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze. BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Katowice.

MAŁOPOLSKIE BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice. POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

Jaki wybrać napęd?

Kwestia wyboru silnika do rolet to temat obszerny. Opiszemy go w odrębnym artykule, ale bez względu na rodzaj zastosowanego silnika, napęd koniecznie należy dopasować do ciężaru rolety, posługując się odpowiednimi tabelami doboru. Warto też wybrać taki rodzaj napędu, który posiada adapter i zabierak przystosowany do średnicy rury nawojowej w naszej rolecie. To uchroni nas przed dodatkowym kosztem wymiany rury. Na koniec możemy zastanowić się nad rodzajem sterowania.


Jaki rodzaj sterowania?

Wybór sterowania decyduje o komforcie jaki daje automatyzacja rolet. W bardzo dużym uproszczeniu, stosując tylko kryterium odnoszące się do sposobu podłączenia rolet, możemy wyróżnić sterowanie przewodowe i sterowanie radiowe. Podstawowa różnica pomiędzy sterowaniem przewodowym a sterowaniem radiowym polega na tym, że w przypadku sterowania przewodowego, zasilanie 230V musimy zawsze doprowadzić do łącznika żaluzjowego (przycisku, który steruje roletą) a w przypadku sterowania radiowego zasilanie 230V jest doprowadzane zazwyczaj bezpośrednio do napędu (silniki z wbudowanym odbiornikiem radiowym) lub do zewnętrznego odbiornika radiowego (silniki bez wbudowanego odbiornika radiowego)

Sterowanie przewodowe. Jakie przewody przyłączeniowe?

Najprostszym system sterowania jest rozwiązanie, które przewiduje wykorzystanie jednego sterownika przewodowego do obsługi pojedynczej osłony. W takim przypadku doprowadzamy do sterownika zasilanie przewodem 3x1,5 a sterownik z silnikiem łączymy przewodem 4x0,75. Niemożliwe jest sterowanie grupowe i centralne

Jeżeli chcemy jednym sterownikiem (przyciskiem) obsługiwać grupę rolet, należy zastosować dowolny przekaźnik grupowy (np TR-2 Somfy). Jeden przekaźnik TR-2 może wysterować dwa napędy, ale można go łączyć równolegle z kolejnymi przekaźnikami. W takim przypadku do każdego przekaźnika z osobna oraz do sterownika klawiszowego należy doprowadzić zasilanie 230V przewodem 3x1,5 a napędy połączyć z przekaźnikami przewodem 4x0,75. Sterownik klawiszowy i kolejne przekaźniki są połączone między sobą obwodem niskonapięciowym 2x0,75. Takie rozwiązanie umożliwia równoczesne sterowanie roletami z jednego miejsca, ale nie daje możliwości sterowania każdą osłoną indywidualnie.

Gdy jeden siłownik ma być obsługiwany z kilku miejsc należy zastosować przekaźnik wielopunktowy (np MR 2 Somfy). Dzięki temu rozwiązaniu siłownik może być wysterowany przez jeden z równolegle połączonych przełączników impulsowych. Przekaźnik wielopunktowy MR 2 ma trzy stany stabilne: Góra-Stop-Dół. Każdy impuls z przełącznika powoduje przełączenie przekaźnika o jedną pozycję. Pojedyncze naciśnięcie przycisku powoduje wykonanie polecenia w sekwencji Góra-Stop-Dół-Stop...itd. Wybieranie określonego kierunku ruchu (Góra, Dół) nie jest możliwe. W takim przypadku podłączenia, do przekaźnika doprowadzamy zasilanie przewodem 3x1,5. Przekaźnik łączymy z napędem przewodem 4x0,75 a sterowniki przewodem 2x0,75.

Sterowanie centralne z możliwością sterowania lokalnego wymaga największego nakładu prac. W takim przypadku każda roleta posiada swój indywidualny sterownik (sterownik lokalny) który jest połączony z napędem przewodem 4x075. Sterownik centralny, sterowniki grupowe i poszczególne sterowniki lokalne połączone są wspólnym przewodem 2x0,75. Każdy sterownik lokalny musi mieć oddzielna zasilanie 230V przewodem 3x1,5. Podobnie sterownik centralny. Podłączenie zasilania 230V do sterowników grupowych jest zależne od systemu. Niektóre systemy wymagają podłączenia zasilania 230V do sterownika grupowego (np ST-0P Inel) inne nie (np Centralis IB Somfy). W niektórych przypadkach, stworzenie grupy rolet wymaga podzielenia wspólnej dla sterowników magistrali, rozdzielnikiem grupowym (np BDX12 Somfy)

Projektowanie okablowania dla sterowania przewodowego wymaga podstawowej wiedzy z zakresu kładzenia instalacji elektrycznych oraz wiedzy dotyczącej zastosowanego rodzaju sterowania. Lokalizacja sterowników musi zostać szczegółowo zaplanowana ponieważ późniejsza konfiguracja systemu wiąże się z uciążliwymi i kosztownymi pracami