Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
sobota, 31 maj 2014 02:00

JOY ROLETY ZEWNĘTRZNE PODTYNKOWE

rolety podtynkowe SPE rolety podtynkowe SPE FHU JOY

Rolety zewnętrzne podtynkowe to rolety w skrzynkach aluminiowych. Wyróżnia je rodzaj skrzynki z nośnikiem tynku, który umożliwia zabudowę podtynkową. Oferujemy dwa systemy: rolety zewnętrzne podtynkowe SPE i rolety zewnętrzne podtynkowe PUTZ. Prawidłowy montaż rolet podtynkowych wymaga cofniętego nadproża. Co zrobić gdy takiego nadproża brak?

Nasz obszar działania to ŚLĄSK  i MAŁOPOLSKA

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

rolety zewnętrzne podtynkowe, rolety zewnętrzne chowane, niewidoczne rolety zewnętrzne, rolety zewnętrzne pod styropian, rolety zewnętrzne podtynkowe cena, rolety zewnętrzne podtynkowe czy natynkowe, rolety zewnętrzne podtynkowe cennik, rolety zewnętrzne podtynkowe wielkość skrzynki, rozmiar skrzynki, rolety zewnętrzne podtynkowe wymiary, rolety zewnętrzne podtynkowe opinie, rolety zewnętrzne podtynkowe ceny.

Prawidłowa zabudowa rolet podtynkowych powinna odbywać się w tzw cofniętym nadprożu. Stolarka okienna nie jest wtedy osadzana w płaszczyźnie elewacji tylko cofa się wraz z nadprożem. Ten zabieg jest konieczny, żeby mieć pewność, że wszystkie skrzynki roletowe schowają się pod warstwą przewidzianego ocieplenia. Jak daleko cofnąć nadproże?

Dla podstawowego pancerza PA39 dobór skrzynek przedstawia się następująco

Rolety z wałem SW40

SK138 = dla rolety o wysokości do 155cm

SK150 = dla rolety o wysokości do 195cm

SK165 = dla rolety o wysokości do 240cm

SK180 = dla rolety o wysokości do 290cm

SK205 = dla rolety o wysokości do 400cm

 

Rolety z wałem SW60

SK138 = dla rolety o wysokości do 140cm

SK150 = dla rolety o wysokości do 170cm

SK165 = dla rolety o wysokości do 220cm

SK180 = dla rolety o wysokości do 270cm

SK205 = dla rolety o wysokości do 400cm

Dodatkowo do każdej skrzynki należy przewidzieć 2cm na nośnik tynku.

 Wyliczenie wartości o jaką należy cofnąć nadproże jest uzależnione od grubości ocieplenia. Dla przykładu: ocieplenie budynku styropianem 10cm przy założeniu, że największa skrzynka to SK180, wymaga nadproża cofniętego aż o 10cm. Wynika to z prostego sumowania: 18cm=skrzynka + 2cm=nośnik tynku =20cm. Ocieplenie zakrywa 10cm więc, żeby schować całą skrzynkę musimy cofnąć się o10cm

Nadproże powinno być ocieplone. Wskazane jest by ocieplenie nadproża odbywało się po osadzeniu stolarki i obejmowało również obszar w którym jest piana montażowa. W takim przypadku skrzynkę roletową możemy podnieść ponad linię okna nie stwarzając ryzyka powstania mostka termicznego. Skrzynka nie zabiera wtedy światła szyby, ale powinna zachodzić na ramę okna jakieś 2cm.

 Gimnastyka zaczyna się w momencie gdy na etapie wznoszenia murów nie przewidziano montażu rolet podtynkowych. Nadproże nie jest cofnięte i jest nieocieplone bo projekt zakładał docieplenie nadproża dopiero na etapie ocieplenia całego budynku. Wtedy należy ustalić rozmiar największej skrzynki i w zależności od sytuacji podjąć odpowiednie działania. Przeważnie największa skrzynka przyjmuje rozmiar 18cm + nośnik, czyli 20cm do zakrycia. Jeżeli przewidziana warstwa ocieplenia jest mniejsza pojawia się poważny problem ponieważ skrzynka wyjdzie poza linię elewacji tworząc tzw efekt sterczących brwi. Można ją na siłę maskować ozdobnym gzymsem lub zwiększyć warstwę ocieplenia, ale ma to swoje konsekwencje bo budynek puchnie i zmienia wymiary zewnętrzne. Jeżeli przewidziana warstwa ocieplenia jest wystarczająca to problem w zasadzie znika. Co jednak z dociepleniem nadproża?

W przypadku mniejszych skrzynek możemy zastosować odsadzenie rolety od stolarki okiennej. Dzięki temu zyskujemy nieco wolnej przestrzeni pomiędzy skrzynką i nadprożem, którą można wypełnić styrodurem. Do dyspozycji mamy dwa rozwiązania systemowe: prowadnica D/PP która zapewnia wartość odsadzenia=2cm oraz prowadnica PP 53/ODS która zapewnia wartość odsadzenia 1,2cm. Lukę pomiędzy skrzynką i nadprożem maskujemy kątownikiem.

Tam gdzie odsadzenie rolet powoduje, że skrzynka wystaje z elewacji, konieczne jest skucie nadproża. Nie zawsze jest to możliwe. Ograniczeniem może być rodzaj nadproża albo uwarunkowania projektowe.

 W obecnych czasach modne są duże powierzchnie przeszklone. Taka stolarka okienna wymusza stosowanie w roletach większych skrzynek, które są w stanie pomieścić całą wysokość pancerza. Dodatkowo w przypadku szerokich rolet aby uniknąć wygięcia wału stosuje się rury nawojowe o większych średnicach, które zmniejszają nam pojemność skrzynek. Na pojemność skrzynek mają również wpływ dodatkowe elementy wału: pierścienie dystansowe oraz niektóre wieszaki blokady. Z każdej sytuacji montażowej można się wygrzebać, lepiej jednak pomysleć o wszystkim we właściwym czasie.