Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
środa, 19 kwiecień 2017 02:00

NAPRAWA ROLET. JAK WYMIENIĆ LINKĘ W ROLECIE?

Wymiana linki w rolecie zewnętrznej i naprawa zwijacza do rolet to codzienność dla każdego serwisu rolet. Powody zerwania linki mogą być różne a przyczyny leżą zarówno po stronie użytkowników jak i ekip montażowych. Bywają też takie sytuacje, które wymuszają nieprawidłowe wykonanie przelotu. Tak czy owak, naszym zdaniem każda linka musi się kiedyś przerwać. To tylko kwestia czasu. Powstaje więc pytanie jak naprawić roletę zewnętrzną a konkretnie jak wymienić linkę w rolecie zewnętrznej jak naprawić zwijacz do rolet i czy można to zrobić we własnym zakresie? Można? Pewnie, że można... każdy może spróbować. Potrzebne będą narzędzia w niektórych przypadkach drabina i zawsze dobra kawa.

 

Nasz obszar działania to ŚLĄSK i MAŁOPOLSKA

 

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

Tematy pokrewne: naprawa rolet, serwis rolet, naprawa żaluzji, naprawa rolet zewnetrznych, naprawa żaluzji zewnetrznych, serwis żaluzji, naprawa zwijacza, wymiana linki w rolecie, jak naprawić zaluzję zewnętrzną, jak naprawić roletę, uszkodzona roleta, przeróbka rolet, naprawa rolet ruda śląska, naprawa rolet katowice. naprawa rolet chorzów, naprawa rolet bytom, naprawa rolet zabrze, naprawa rolet limanowa, naprawa rolet dobczyce, naprawa rolet myślenice, naprawa rolet kraków, naprawa rolet tymbark, serwis rolet ruda śląska, serwis rolet katowice. serwis rolet chorzów, serwis rolet bytom, serwis rolet zabrze, serwis rolet limanowa, serwis rolet dobczyce, serwis rolet myślenice, serwis rolet kraków, serwis rolet tymbark, rolety zewnetrzne naprawa, rolety zewnetrzne serwis.

Wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe, szczególnie jeśli nie ma się odpowiednich narzędzi, tak więc jeśli jesteś osobą niecierpliwą a w garażu zamiast narzędzi masz salon kosmetyczny daj sobie spokój z samodzielna naprawą. Jeżeli jest inaczej to zabieramy się do roboty. Żeby wymienić linkę konieczne będzie otwarcie klapy, przeciągnięcie linki przez przelot, zamocowanie linki w zwijaczu i na kole nawojowym. Warto zacząć od zrobienia kawy. Kawa pobudza do myślenia, dodaje energi i zapału, pozwala też zrobić małą przerwę kiedy robota idzie źle. Podczas wymiany linki mogą nas spotkać rózne niespodzianki. Czasem trzeba pogłówkować i wykazać się pomysłowością.

Jak to działa?

Linka jest stosowana zazwyczaj w roletach natynkowych i podtynkowych. Skrzynia roletowa w tych systemach składa się z boczków, klapy stałej i klapy rewizyjnej. Kształt boczków i klap jest rózny w zależności od systemu rolet. W skrzyni roletowej znajduje się wał (rura oktagonalna lub rura okrągła) na który nawija się pancerz. Wał zakończony jest z jednej strony ruchomą obsadką a z drugiej strony kołem nawojowym na które nawija się linka. Linka przeprowadzona jest do wewnątrz budynku przez wywiercony otwór przelotowy. Nie będziemy się przy tym upierać ani nikogo przekonywać, ale uważamy, że wewnątrz skrzyni otwór wywiercony w tylnej klapie powinien być zabezpieczony gumową uszczelką aby zapobiec tarciu linki o ostre krawędzie blachy. W otworze wywierconym w ścianie, znajduje się sprężyna przelotowa zakończona kielichem od strony skrzynki i widoczną wewnątrz pomieszczenia przelotką. Linka wychodząca z otworu nawijana jest do zwijacza.

Ważne: kiedy podnosimy roletę linka nawija się do zwijacza, kiedy opuszczamy roletę linka nawija się na koło nawojowe w skrzyni. Uwaga może wydać się głupawa kiedy wszystko działa, ale gdy linka jest zerwana musimy o tym szczególe pamiętać.


Otwarcie klapy rewizyjnej.


Klapy rewizyjne w roletach natynkowych i podtynkowych mocowane są na pióro do odpowiedniego wpustu w klapie stałej (podobnie składa się boazerię z piórem stałym) oraz nitowane lub przykręcane do boczków. Żeby dostać się do środka skrzyni należy klapę roznitować lub odkręcić. Kiedy mamy łatwy dostęp do klapy (parter lub z drabiny) sprawa jest banalnie prosta, kiedy jednak roleta jest zamontowana w wieżowcu na 9 piętrze, pancerz opuszczony a linka zerwana sprawa się nieco komplikuje. Na wszystko jest sposób, więc i taki problem można rozwiązać, ale wszystkich sztuczek zdradzać nie będziemy.

Przeciągnięcie linki przez otwór przelotowy


Po otwarciu klapy możemy zabrać się do wymiany linki. Pancerz rolety należy opuścić lub wypiąć z wieszaków i wyciągnąć, żeby mieć więcej miejsca. Jeżeli w listwie dolnej pancerza znajdują się zatyczki LDG, wyciągnięcie pancerza z prowadnic jest niemożliwe. Jeżeli zamiast zatyczek zastosowano bufory, pancerz można wyciągnąć po ich odkręceniu. Jeżeli stara linka jest jeszcze widoczna w pomieszczeniu najlepiej zgrzać obie linki zapalniczką i zwyczajnie wciągnąć nową linkę do skrzynki. Zaoszczędzimy sporo czasu. Jeżeli zerwana linka uciekła do skrzynki trzeba znaleźć inny sposób. Można spróbować bez odkręcania przelotki przecisnąć linkę przez otwór przelotowy do środka skrzyni. Koniec linki trzeba koniecznie zgrzać, żeby stworzyć rodzaj twardego trzpienia, który przeciśnie się przez sprężynę przelotową. Czasem się to udaje, czasem nie, Wszystko zależy od długości przelotu i od tego czy podczas montażu sprężyna została naciągnięta czy nie. Zamiast linki można w pierwszej kolejności przeciągnąć przez otwór przelotowy drut, pręt, linkę stalową lub cokolwiek co zadziała jak pilot. Jeżeli dalej mamy problem trzeba odkręcić przelotkę i próbować aż do skutku.

Mocowanie linki na kole nawojowym


Żeby zamocować linkę na kole nawojowym teoretycznie należy zdjąć wał. Można tego uniknąć, ale tutaj też nie zdradzimy wszystkiego. Po wypięciu wieszaków należy wcisnąć obsadkę do wału. Obsadka jest mocowana do wału nitem lub wkrętem. Po wsunięciu obsadki jest możliwy demontaż wału. Teraz można zamocować linkę do koła przeciągając ją przez odpowiedni otwór (resztki starej linki pokażą jak to zrobić) Po zamocowaniu linki do koła zakładamy wał do skrzyni. Wysuwamy i zabezpieczamy obsadkę. Przy opuszczonym i wypiętym z wieszaków pancerzu kręcimy wałem (w odpowiednią stronę), żeby nawinąć linkę na koło. Linka powinna zmieścić się w kołnierzu koła. Przesadna ilość linki na kole będzie w przyszłości powodować ześlizgiwanie się linki. Żeby to zweryfikować można po nawinięciu linki zapiąć pancerz i sprawdzić czy ilość linki jest dostateczna aby go podnieść.


Mocowanie linki w zwijaczu


Przy opuszczonym pancerzu, który jest już podwieszony do wału, obcinamy linkę 10cm poniżej zwijacza. Podobnie jak w przypadku koła nawojowego tak i w przypadku zwijacza, linki nie może być za dużo. Tradycyjny zwijacz pomieści 5mb linki, większe 9mb. Otwarcie zwijacza jest zależne od modelu zwijarki. Obudowa zwijacza składa się z dwóch części, które należy rozsunąć. Niektóre modele zwijaczy mają zabezpieczenie szpilkowe przed samoczynnym otwarciem. Wewnątrz zwijacza znajduje się mechanizm zwijający do którego należy zamocować linkę. Jest to mechanizm sprężynowy więc przed zapięciem linki trzeba go naciągnąć i zablokować. Zapinamy linkę do mechanizmu (resztki starej linki pokażą jak to zrobić) i odblokowujemy mechanizm. Składamy zwijacz. Gotowe.

Jeżeli kawa jeszcze nie wystygła naprawa zakończyła się w przyzwoitym czasie.