Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
środa, 03 grudzień 2014 00:05

JOY demontaż rolet zewnętrznych natynkowych.


Demontaż rolety zewnętrznej to zazwyczaj przykra konieczność, która pojawia się podczas ocieplania budynku lub wymiany okien. Bywa i tak, że przy okazji potrzebna jest przeróbka rolet, polegająca na ich zwężeniu lub zmianie wysokości. Można te czynności wykonać we własnym zakresie, ale jak zdemontować roletę zewnętrzną, żeby jej nie uszkodzić i czy przy okazji opłacalna jest w takiej sytuacji przeróbka rolet na elektryczne? Wreszcie czy demontaż rolety zewnętrznej jest zawsze konieczny?

 

Nasz obszar działania to ŚLĄSK i MAŁOPOLSKA

 

BH Ruda  Śl.  32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze.

BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice.

BH Szczyrzyc 18 332-05-81  POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice. Tematy pokrewne: jak rozebrać roletę zewnętrzną, naprawa rolet, serwis rolet, demontaż rolet, rolety zewnetrzne naprawa, rolety zewnetrzne montaż, przeróbka rolet zewnetrznych, jak zdemontowac roletę zewnetrzną, demontaż rolet zewnętrznych ruda śląska, demontaż rolet zewnętrznych chorzów, demontaż rolet zewnętrznych katowice, demontaż rolet zewnętrznych bytom, demontaż rolet zewnętrznych zabrze, demontaż rolet zewnętrznych kraków, demontaż rolet zewnętrznych limanowa, demontaż rolet zewnętrznych dobczyce, demontaż rolet zewnętrznych myślenice, demontaż rolet zewnętrznych tymbark, przeróbka rolet zewnetrznych, zwężenie rolet zewnętrznych.

Czy demontaż rolety zewnętrznej jest zawsze konieczny?

Przy wymianie okien demontaż rolet jest konieczny zawsze w przypadku rolet mocowanych bezpośrednio do stolarki okiennej co jest rzeczą oczywistą. W  przypadku rolet montowanych do wnęki okiennej można je w niektórych sytuacjach zostawić a w niektórych konieczny jest demontaż. Decyduje możliwość wykonania obróbki tynkarskiej przy montażu okien. Jeżeli roleta jest mocowana do szpalety w bezpośredniej bliskości ramy okna trzeba ją zdemontować. Jeżeli jest na tyle odsadzona, że umożliwia opianowanie okna i obróbkę tynkarską, demontaż rolety można sobie darować. W przypadku montażu na mur demontaż rolet jest niepotrzebny. Każda doświadczona ekipa wstawiająca okna powinna sobie z tym poradzić, ale pozostawienie rolety utrudnia prace wykończeniowe. Największy problem stanowi zawsze odpowiednie mocowanie przelotki, która podczas wyrywania starych okien jest często niszczona lub zapaćkana zaprawą.

W przypadku docieplania budynku, rolety w zasadzie można zostawić, ale trzeba pamiętać o tworzącym się w tym momencie mostku termicznym i wynikających z tego faktu konsekwencjach. Klienci bagatelizują zagadnienie mostka bo skoro budynek stał i funkcjonował bez ocieplenia wiele lat to cóż takiego może się stać jeżeli podczas docieplania pominiemy fragment elewacji przysłoniętej przez rolety. Nic bardziej mylnego. Zagrożeniem jest wytworzona różnica temperatur pomiędzy fragmentem ocieplonym i nieocieplonym, której wcześniej nie było ponieważ nieocieplone ściany budynku miały jednakową temperaturę. Zdarzają się sytuacje w których na życzenie naszych klientów wycinamy położony wcześniej styropian w celu utopienia skrzynki roletowej w bryle budynku, ale jest to ich świadomy wybór podyktowany chęcią uniknięcia tzw efektu sterczących brwi (odstajaca od elewacji skrzynka roletowa)  Skłaniamy się raczej do demontażu rolet przed ociepleniem nawet w przypadku cofniętego nadproża. Przed podjęciem decyzji warto poczytać o mostku termicznym albo skonsultować ją z fachowcem od ociepleń. W przypadku budynków administrowanych przez wspólnoty i spółdzielnie zagadnienie jest zazwyczaj regulowane odgórnie.

Jak zdemontować roletę natynkową

Roleta składa się ze skrzynki roletowej, prowadnic i pancerza zawieszonego na wale. Jężeli jest to roleta sterowana ręcznie, wewnątrz pomieszczenia znajduje sie jeszcze zwijacz linki lub taśmy. Aby zdemontować taką roletę należy zdecydować czy ściągamy ją w całości z panczerzem czy bez. Wyciągnięcie pancerza może przyspożyć trochę trudności. Trzeba otworzyć skrzynkę roletową i wypiąć z wału wieszaki pancerza. To jednak nie wystarczy, żeby go wyciągnąć. Roleta posiada zabezpieczenia, chroniące pancerz przed wysunięciem się z prowadnic podczas użytkowania rolety. Zabezpieczenia znajdują się w listwie dolnej. Zazwyczaj są to bufory lub stopery. Bufory są widoczne i można je odkręcić. Stopery są niewidoczne i w zasadzie nie można ich wyciągnąć bez zniszczenia. Jeżeli roleta jest zabezpieczona stoperami lepiej wyciągać ją z pancerzem. W takim przypadku należy podnieść pancerz, zaklinować go klinami w prowadnicach, wypiąć linkę lub taśmę ze zwijacza i odkręcić przelotke. Następnie odkręcamy śruby mocujące prowadnice. Prowadnice mogą być mocowane od czoła (widoczne zaślepki maskujące otwory montażowe) lub z boku (otwory montażowe znajdują się w komorze slizgowej prowadnicy) Śruby jak to śruby czasem dają się odkręcić czasem nie. Jeżeli jest z tym problem prowadnice trzeba podważyć a śruby ściąć. Jeżeli do montażu użyto kołków szybkiego montażu śruby wyjdą same, dyble hartowane z końcówką torks zawsze dają się odkręcić, największą niewiadomą są kołki rozporowe. Ten rodzaj mocowania czasem pozwala na łatwy demontaż innym razem wymagaja trochę gimnastyki. Po odkręceniu śrub w prowadnicach roleta powinna oderwać się od podłoża. Jeżeli mamy z tym kłopot to prawdopodobnie podczas montażu zamocowano do muru także skrzynkę roletową. W takim przypadku najlepiej otworzyć skrzynkę, i śrubę odkręcić. Powinna być widoczna. Podczas demontażu trzeba tez uważać, żeby nie połamać kłów skrzynki roletowej. Kły są niewidoczne ponieważ znajdują się w komorze montażowej prowadnicy. Ich zadaniem jest sztywne połączenie skrzynki z prowadnicami. Kły stanowiące element boczków są wykonane ze stopu aluminium dlatego często się łamią nawet przy stosunkowo niewielkim przeciążeniu.

Instalacja napędu elektrycznego w rolecie

Instalacja napędu elektrycznego w rolecie jest możliwa bez konieczności demontażu całej rolety, ale skoro roleta jest już zdemontowana warto pomyśleć o wymianie napędu ponieważ będzie tą czynność wykonać łatwiej. Za taką decyzją przemawia również fakt, że kilka czynności się powtarza więc można to wykorzystać i załatwić sprawę za jednym zamachem. Koszt napędu bez jego instalacji to naprawdę niewielki koszt. Ceny napędów są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce sklep. Sama instalacja to nic trudnego. Jeżeli ktoś potrafi założyć gniazdko elektryczne to z instalacja napędu też sobie poradzi. Jak zainstalować napęd w rolecie opiszemy w odrębnym artykule.