Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
poniedziałek, 21 kwiecień 2014 18:40

JOY Montaż rolet mocowanych do ściany. Pomiar

Jak mierzyć rolety ścienne Jak mierzyć rolety ścienne Firma Handlowo Usługowa JOY

Wymiarowanie rolet wolnowiszących jest czynnością prostą i nieskomplikowaną. Każdy producent ma wprawdzie inne wymagania dotyczące pomiaru, ale ogólna zasada jest taka, że mierzymy powierzchnię, którą chcemy zasłonić. Jest też kilka szczegółów o których warto wiedzieć.

 

Nasz obszar działania to ŚLĄSKIE BH Ruda Śl 32 244-39-60: Ruda Śląska, Bytom, Mikołów, Zabrze. BH Chorzów 32 718-66-30: Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie,  Katowice.

 

MAŁOPOLSKIE BH Szczyrzyc 18 332-05-81, POWIAT LIMANOWA: Limanowa, Tymbark, Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna, Laskowa, Słopnice. POWIAT MYŚLENICE: Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice.

 

Szerokość rolety

Funkcjonują dwa pojęcia szerokości: szerokość całkowita i szerokośc materiału. Szerokośc całkowita to szerokośc rurki wraz z zaczepami. Szerokośc materiału to szerokośc samej tkaniny. Różnica pomiędzy szerokością całkowitą a szerokością materiału może wynosic od 3cm w przypadku rolet mini do 5cm w przypadku rolet wielkogabarytowych. Maksymalna szerokośc rolety jest uzależniona od rodzaju rury i gramatury materiału. Przekroczenie tej wartości może skutkowac ugięciem rury co powoduje nieprawidłowe nawijanie się tkaniny.

Wysokość rolety

Wysokość rolety jest mniej istotna dla samego wymiarowania ponieważ ewentualną nadwyżkę materiału można pozostawić na rurce. Dobrze gdy nasza roleta mieści się w wysokości standardowej. Każda tkanina ma swoją indywidualną wysokość standardową. Jest to zazwyczaj wysokość beli materiału z której wykonywana jest roleta. Przekroczenie tej wysokości wiąże się często z dopłatą gdyż zmusza producentów do cięcia wzdłuż belki co skutkuje pojawieniem się odpadu materiału. Maksymalna wysokośc rolety to wartość zależna od średnicy rury nawojowej i gramatury materiału. Przekroczenie tej wartości powoduje brak możliwości pełnego nawinięcia tkaniny na rurę nawojową.

Doszywanie materiału

Bele materiału z których wykonywane są rolety mają zazwyczaj od 160cm do 200cm wysokości i kilkadziesiąt metrów długości. Gdy belka ma 200cm wysokości nie da się zrobic rolety o wymiarach szer=300cm x wys=300cm z jednego kawałka tkaniny, konieczne jest doszywanie materiału. Przeszycie jest widoczne szczególnie w tkaninach podgumowanych.

Tkaniny wzorzyste

W przypadku rolet wzorzystych pojawiają się dodatkowe ograniczenia wymiarowe. Jeżeli wzór jest ukierunkowany np tkaniny z motywami krajobrazu, zwierząt lub roślin, materiał nie może byc cięty wzdłuż rolki ponieważ wzór obróci się o 90stp. W takim przypadku maksymalna wysokość rolety to wysokość belki

Wymiarowanie montaż do wnęki montaz na mur

Wymiarem bazowym jest wymiar wnęki, którą chcemy zasłonić. W przypadku montażu do wnęki szerokość wnęki to szerokość całkowita rolety wraz z zaczepami. Aby uniknąć ciasnego pasowania można zdjąć z wymiaru 0,5cm. Należy pamiętać, że tkanina będzie nieco węższa i pojawi się prześwit po jej bokach. Ważne by roleta nie utrudniała otwierania okna. Przy pomiarze warto zmierzyć odległość od krawędzi skrzydła do sufitu wnęki.

W przypadku montażu na mur lub do sufitu do wymiaru wnęki należy dodać odpowiednią zakładke materiału np 5cm na stronę, żeby uniknąć bocznych prześwitów. Będzie to wymiar materiału.
Przy ustalaniu szerokości rolety montowanej na mur można sugerować się szerokością parapetu. Po opuszczeniu tkaniny uzyskamy lepszy efekt estetyczny gdy obie szerokości będą się pokrywać. Należy pamiętać, że szerokość całkowita rolety będzie o parę centymetrów większa co będzie miało znaczenie dla miejsca mocowania zaczepów.